Na pewno całkiem spora część z nas miała kiedykolwiek do czynienia z gramofonem.
W końcu nośniki analogowe były niezwykle popularne w latach 60., 70. oraz 80. ubiegłego wieku, a ostatnimi czasy ponownie wracają do łask słuchaczy ze względu, na chwilowo zapomniany, delikatny, wręcz aksamitny dźwięk jaki można uzyskać z płyty analogowej.

Standardowy użytkownik gramofonu nie przywiązuje dużej wagi do tego, jakie elementy wchodzą w skład gramofonu – poczynając od igły, poprzez wkładki, aż do obudowy całego urządzenia. Gramofon ma po prostu grać. I tyle.

Sprawa nie jest jednak taka oczywista jak mogłoby się wydawać, ponieważ kwestia kalibracji gramofonu wpływa na jakość dźwięku, żywotność płyt analogowych, a także samego odtwarzacza.

Wkładki gramofonowe

ortofon-concore-wkladka

Jeżeli chodzi o rodzaj wkładek, to najczęściej spotykane są wkładki elektromagnetyczne (MM), które posiadają

stacjonarną cewkę i ruchomy magnes, oraz magnetoelektryczne (MC), w których magnes jest wkładka nieruchomy, zaś cewka – niestacjonarna. Różnica dotyczy też napięcia wyjściowego. Wkładki typu MM cechują się napięciem rzędu 2,5 – 7,5 mV, natomiast wkładki typu MC generują napięcie w skali 0,1 – 2,0 mV. W związku z tym pamiętać należy, że fakt posiadania wkładki danego typu sprawia, że musimy wybrać konkretny, dopasowany do wkładki przedwzmacniacz korekcyjny.

Najbardziej cenionymi producentami wkładek od lat są: Technics, Shure, Audio Technica oraz Ortofon.

 

Igły gramofonowe

18;64;271;224

Pośród igieł gramofonowych również możemy rozróżnić kilka ich rodzajów. Najpowszechniejsze z nich to igły sferyczne, które można znaleźć w najtańszych wkładkach. Ich minusem jest fakt, iż nienajlepiej radzą sobie z odtwarzaniem pasm o częstotliwościach wysokich. Igły eliptyczne są bardziej zaawansowane od tych zakończonych szlifem sferycznym, dzięki czemu jakość dźwięku jest dosyć wysoka. Natomiast igły gramofonowe o zakończeniu liniowym zapewniają największą, spośród poprzednio wymienionych igieł, powierzchnię styku z rowkami płyty analogowej, przez co uzyskany z płyty dźwięk zadowoli każdego audiofila, a sama płyta winylowa ma zagwarantowaną dłuższą żywotność. Nacisk igły na płytę powinien, w większości przypadków, wahać się w przedziale 1,7 – 2,1g. Do pomocy w odpowiednim wyważeniu ramienia gramofonu możemy użyć między innymi wagi elektronicznej. Taki rodzaj wagi nie jest rozwiązaniem najtańszym, ale z pewnością dzięki temu przedłużymy żywot naszych ulubionych płyt.

kalibracja-wkladki-gramofonowej

Najpopularniejsi producenci igieł gramofonowych to między innymi: Shure oraz Audio Technica.

audiotechnika-logo

Podsumowanie

Reasumując, temat wyboru odpowiednich podzespołów do gramofonu nie jest tematem prostym, ze względu na mnogość rozwiązań, które można w kompletowaniu sprzętu zastosować. Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniej wkładki rzutuje na to, jak długo posłuży nam nasz ulubiony longplay. Dlatego też wybierając najlepsze rozwiązanie warto spędzić dłuższą chwilę w poszukiwaniu opinii czy porad ludzi doświadczonych w gramofonowym fachu. A takich na szczęście, pojawia się coraz więcej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany