Kreta to największa z greckich wysp i jednocześnie idealny kierunek na wakacje. Nie brakuje tutaj szerokich plaż z białym piaskiem i krystaliczną, lazurową wodą, historycznych zabytków i urokliwych miasteczek z wąskimi uliczkami i białymi domkami. Ciekawych miejsc na Krecie jest wiele, ale warto wiedzieć, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, by dobrze połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem.

Atrakcje na Krecie

Grecja co roku przyciąga turystów z całego świata i jest jednym z najchętniej wybieranych, wakacyjnych kierunków przez Polaków. Hellada zachwyca antycznymi zabytkami, bogatą i barwną historią, a także malowniczymi widokami i doskonałymi warunkami do błogiego relaksu nad ciepłym morzem. To wszystko można także znaleźć na Krecie, czyli największej wyspie spośród greckiego archipelagu.

Kreta ma wiele do zaoferowania. Chodzi nie tylko o gwarantowaną pogodę z temperaturą na poziomie 25-30 stopni Celsjusza, ale także wspaniałe zabytki, kolorowe miasteczka, malownicze krajobrazy i plaże, które z powodzeniem mogą konkurować z tropikalnymi. Planując wakacje na Krecie (https://r.pl/grecja/kreta), warto dobrze zaplanować zwiedzanie i sporządzić listę atrakcji. Przykładową można znaleźć poniżej lub na stronie: https://r.pl/atrakcje/grecja/kreta-heraklion.

Ranking ciekawych miejsc na Krecie

  • Chania – chcąc spędzić romantyczne wakacje na Krecie, warto wybrać się do drugiej co do popularności miejscowości na wyspie. Chania słynie z urokliwych alejek, które rozdzielają wąsko rozmieszczone kolorowe kamienice, domy, kościoły i pałacyki. Obowiązkowy punkt do odwiedzenia to port, gdzie warto zjeść kolację i spróbować greckich specjałów. Przegapić nie można także zabytków, takich jak Meczet Nadmorski i wenecki kościół, a także kolorowy park miejski. Chania to także doskonałe miejsce dla osób, które kochają zakupy. Można tutaj bowiem kupić liczne wyroby z naturalnej skóry, buty lokalnej produkcji i pamiątki.
  • Ogród botaniczny w okolicy miasta Chania – będąc w Chani, warto odjechać kilka kilometrów od miasta, by zajrzeć do ogrodu botanicznego. Miejsce to przyciąga głównie miłośników natury, a także bujnej fauny i flory. W pięknym otoczeniu śródziemnomorskich roślin można także zjeść smaczny posiłek w restauracji.
  • Błękitna Laguna i wyspa Gramvoussa – to właśnie tutaj można zobaczyć jedną z najpiękniejszych i zarazem – jeszcze mało popularnych plaż na Krecie. Niewielka wysepka Gramvoussa pozostaje niezamieszkana i przyciąga niesamowitymi widokami, w których dominuje lazur wody i bezkres Morza Śródziemnego.
  • Wąwóz Samaria – malowniczy wąwóz, znany m.in. z pocztówkowych i instagramowych zdjęć, to część parku narodowego na Krecie. Wąwóz ma długość ok. 18 km, słynie z bogatej roślinności i wielu gatunków kwiatów, które wyrastają z górskich zboczy, sięgających nawet 500 m. Wybierając się na wycieczkę wąwozem, można także zobaczyć strumyki, malownicze polanki i zapierające dech w piersiach urwiska.
  • Rethymnon – średniej wielkości klimatyczne miasto Krety, które słynie ze swojego niezwykłego uroku, krętych, wąskich uliczek, złotej plaży, a także pięknego Starego Miasta. Można spotkać w nim orientalne i renesansowe zabytki, a także wenecką architekturę.
  • Santorini – wulkaniczna wyspa, leżąca na Morzu Egejskim, na którą można wybrać się w trakcie wakacji na Krecie. To właśnie Santorini przedstawia większość pocztówkowych widoków Grecji – można tutaj zachwycić się tradycyjną grecką zabudową z białymi domkami, błękitnymi dachami i okiennicami, które wznoszą się nad klifami. Koniecznie trzeba tutaj zostać na zachód słońca i zrobić zdjęcia.
  • Limnoupolis Water Park – gratka dla rodzin z dziećmi, czyli aquapark pełen wodnych atrakcji, które nie pozwolą się nudzić. Park, zlokalizowany ok. 10 km od miasta Chania, przyciąga licznymi basenami, zjeżdżalniami, rwącą rzeką, a także pełnym zapleczem gastronomicznym i miejscami, w których można też się relaksować i opalać.
  • Jezioro Kournas – jedyne słodkowodne jezioro na Krecie, położone u podnóża Gór Białych to obowiązkowy punkt na mapie podróżników, którzy poszukują zachwycających widoków. Jezioro ma kolor błękitnoszmaragdowy i jest otoczone górami. W wodzie można dostrzec małe żółwie, a u brzegu kolorowe, dzikie gęsi. Nad jezioro warto wypłynąć kajakiem lub rowerem wodnym i spędzić aktywny dzień, kończąc go pysznym posiłkiem w okolicznej tawernie.

Kreta słynie z wielu malowniczych atrakcji, spośród których wiele nie jest jeszcze bardzo często uczęszczanych przez turystów. O tym, które z nich warto zobaczyć podczas greckich wakacji, warto poczytać tutaj: https://r.pl/blog/kreta-atrakcje-i-miejsca-ktore-trzeba-zobaczyc .

Artykuł sponsorowany

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany