Cofając się kilka lat, laptopy, nie stanowiły żadnej konkurencji dla tradycyjnych komputerów, jeśli chodzi o sprzęt dla graczy.

Na przestrzeni lat jednak sporo się pozmieniało i obecnie, posiadając odpowiedni budżet, możemy posiadać laptop, który poradzi sobie z najnowszymi produkcjami dla graczy, bez względu na ich wymagania sprzętowe. Na zjawisko to szczególny wpływ ma stosowanie w laptopach coraz lepszych i wydajniejszych podzespołów, a także kart graficznych. To właśnie na tym drugim elemencie skupimy dziś uwagę.

Jak dobrać odpowiednią kartę graficzna do laptopa

Współczesna oferta sklepów, jeśli chodzi o kraty graficznie, jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego dobierając ją, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, w jakim celu dany laptop ma być użytkowy. W przypadku laptopów od pracy biurowej nie potrzebujemy wcale drogiego rozwiązania, wystarczy zainwestować w zintegrowaną kartę graficzną.

Jednak kiedy nasza praca na laptopie opierać się będzie na projektowaniu grafiki, graniu czy też streamowaniu warto zainwestować już w kartę graficzną dedykowaną z wyższej półki, która nie będzie odbiegać parametrami od modeli montowanych w tradycyjnych PC. Więcej o laptopach dla graczy można przeczytać tutaj: https://lenovozone.pl/blog/karty-nvidia-rtx-w-laptopach-lenovo-legion/.

Na jakie parametry zwrócić uwagę

Szeroka oferta dostępnych na rynku kart graficznych sprawia, że warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji przed zakupem.

Jeśli chodzi o wydajność, kluczowym parametrem jest pamięć karty graficznej. W przypadku nieskomplikowanych działań na laptopie wystarczy 2 GB pamięci RAM, jednak jeśli chcemy oddawać się rozrywce, warto zainwestować w modele z kartą o 6 lub nawet 8 GB pamięci RAM.

Na rynku oferowane są także różne typu pamięci graficznej, jednak obecnie godne uwagi są dwa modele najnowszego typu GDDR5 lub GDDR5X.

Rodzaj obsługiwanej rozdzielczości, która ma wpływ na jakość obrazu. Standardem jest już rozdzielczość Full HD w laptopach, jednak bardziej wymagający użytkownicy mogą także znaleźć już modele obsługujące rozdzielczość 4K.

Ilość jednostek procesujących to także ważny parametr, który ma wpływ na płynność odtwarzanego obrazu. Im więcej jednostek posiada dana karta graficzna, tym obraz jest płynniejszy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany