Posiadanie oszczędności jest jednym z aspektów, które wpływają na nasz spokojny sen. Dzięki kapitałowi, który mamy odłożony na „czarną godzinę” jesteśmy w stanie ponosić nagłe, nieoczekiwane wydatki. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Biorąc pod uwagę konsumpcyjny styl życia współczesnej cywilizacji, ciężko jest się powstrzymać przed zakupami, gdy z witryn sklepowych biją kolosalne slogany typu „SALE -70%„. Przyznaj sam, że brzmi to kusząco, szczególnie, gdy „druga rzecz tylko za 50%”. Dlatego, jeżeli chcemy na poważnie myśleć o odkładaniu swojego kapitału musimy uzbroić się przede wszystkim w wielkie pokłady konsekwencji i automotywacji, a emocje zamienić na zdrowy rozsądek.

budżetowanie

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Dwa podstawowe fundamenty, na których można budować swoją „poduszkę finansową” to wzrost zarobków i/lub zmniejszenie wydatków. Brzmi to banalnie, ale takie są fakty. Specjaliści, którzy na pieniądzach się znają twierdzą, że dobrze jest odkładać 10% – 15% swoich miesięcznych dochodów. Wtedy budujemy kapitał, który w razie np. utraty pracy pozwoli nam zaspokajać podstawowe potrzeby do momentu znalezienia innego pracodawcy.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja oszczędzaniu jest stworzenie budżetu domowego, dzięki któremu będziemy
w stanie określić na co wydajemy najwięcej. Dzięki temu będziemy wiedzieć gdzie należy szukać oszczędności
w pierwszej kolejności.

Planowanie

Mądre planowanie to kolejny z fundamentów rozważnego oszczędzania. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich wydatków, natomiast dużą część z nich da się zaplanować. Tak więc róbmy. Przechadzając się po galerii handlowej należy wyeliminować emocje, zawsze mając na uwadze fakt, że np. jeżeli kupimy koszulkę, która nam się podoba (pod wpływem impulsu), możemy nie uzbierać odpowiedniej kwoty na opony zimowe.

Środek transportu

Zastanówmy się również nad środkiem transportu, z którego korzystamy na co dzień. Czy rzeczywiście konieczna jest jazda własnym autem do pracy i z powrotem? Bardziej ekonomiczna wydaje się podróż komunikacją miejską, a latem – rowerem. Usiądź z kalkulatorem i policz sumiennie ile wydajesz na paliwo w ciągu miesiąca. Dodaj do tego amortyzacje auta. Następnie porównaj sumę dwóch poprzednich wielkości do ceny biletu miesięcznego. Wnioski?

Zakupy internetowe

Zakupy internetowe. To z pewnością rozwiązanie bardzo konkurencyjne względem zakupów stacjonarnych.
W większości przypadków produkt znajdujący się w sklepie stacjonarnym jest droższy od zakupu dokonanego przez Internet (nawet z uwzględnieniem przesyłki).

Ekonomiczne korzystanie z mediów

Wprowadź w swoim gospodarstwie domowym ekonomiczne zasady korzystania z mediów. Myjąc zęby czy włosy, używaj wody tylko wtedy kiedy tego potrzebujesz. Czy musi lecieć z kranu przez cały okres szczotkowania uzębienia? Wybieraj sprzęt AGD o najwyższej klasie energetycznej (A, A+, A++). Gotując wodę na kuchence gazowej, wlewaj jej do czajnika tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz. Co do ogrzewania – sprawdź szczelność mieszkania. Być może jest jakaś szczelina, przez którą ucieka ciepło, a jej zaklejenie/naprawa pomoże zmniejszyć rachunki w okresie grzewczym.

Podsumowanie

Słowem podsumowania – rozsądek, rozsądek i jeszcze raz – ROZSĄDEK. To powinno wystarczyć do tego, aby poziom naszych oszczędności rósł (w większym lub mniejszym tempie, ale jednak rósł). A jakie Ty masz sposoby na oszczędzanie? Podziel się swoimi doświadczeniami – pozwól zaoszczędzić innym.

3 komentarze

  1. ola

    Korzystać z możliwości powrotu części wydanych pieniędzy. Mi już sporo udało się odzyskać przy pomocy pakietów korzyści a tak naprawdę nic mnie to nie kosztuje.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany