Popularność samochodów elektrycznych dynamicznie rośnie. Pod koniec maja po polskich drogach jeździło 3695 takich aut, a tylko w okresie od stycznia do maja 2019 r. zarejestrowano ich 1187. To o 48 sztuk więcej niż w ciągu całego 2018 roku! Rozważasz kupno elektryka lub hybrydy? Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie.

Choć samochody elektryczne nie są jeszcze tak popularne, jak te z silnikiem spalinowym, coraz częściej pojawiają się na ulicach największych polskich miast. Trudno się dziwić. Korzystanie z elektryków niesie za sobą szereg zalet. Takie auta nie emitują spalin. Są więc wyjątkowo przyjazne dla środowiska i świetnie wpisują się we współczesną modę na bycie eko. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji są także mniej awaryjne od swoich spalinowych kuzynów, a przez to tańsze w eksploatacji. Zapewniają wysoki komfort jazdy, są ciche i łatwe w obsłudze.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Kierowca użytkujący elektryczne auto ma obowiązek zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC. Co ciekawe, osoby rozważające zakup elektryka często obawiają się wysokich kosztów polisy. Dlaczego?

Bardzo cicha jazda, inny sposób hamowania czy funkcja automatycznej jazdy – konstrukcja i sposób użytkowania elektrycznych pojazdów różnią się znacząco od specyfiki pojazdów spalinowych. Choć z punktu widzenia kierowcy, takie różnice to duże walory, z punktu widzenia ubezpieczyciela – niekoniecznie. Dlaczego? Osoba, która nie jest przyzwyczajony do prowadzenia elektryka, zwłaszcza na początku może mieć problemy z opanowaniem nowego systemu i przyzwyczajeniem się do odmiennych rozwiązań. Zmiana sposobu użytkowania auta przekłada się więc na większe ryzyko kolizji. A to – przynajmniej w teorii, oznacza wyższą składkę. Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego i hybrydy – czy musi być drogie?

Ile kosztuje OC dla elektryka?

Jak pokazuje praktyka, potencjalne, wspomniane wyżej zagrożenia wcale nie są dla ubezpieczyciela tak ważne, jak można przypuszczać. OC dla elektryka wcale nie jest bowiem tak drogie.

W sierpniu 2019 roku najniższa stawka OC dla samochodu elektrycznego wyliczona przy pomocy porównywarki ubezpieczeń Mubi wyniosła jedynie 421 zł. Taką ofertę dostał 38-letni właściciel Mitsubishi i-MiEV z Czarnej.

Ile za OC na Mubi płacili inni posiadacze aut elektrycznych?

  • Anna, 50-latka z Palędzia właścicielka Nissana Leaf – 426 zł.
  • Robert, 53-latek z Dębego, właściciel Smarta Fortwo – 427 zł.
  • Paweł, 37-latek z Bydgoszczy, właściciel Tesli Model S – 450 zł.
  • Marcin, 34-latek z Krakowa, właściciel BMW i3 – 470 zł.

Każda ze wskazanych wyżej osób ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę.

Auta hybrydowe – kompromis między samochodami spalinowymi a elektrycznymi

Samochody hybrydowe są wyposażone w silniki spalinowe oraz jeden lub kilka silników elektrycznych. Dzięki elektrycznemu napędowi takie pojazdy mają mniejsze zużycie paliwa i większą moc.

Ile kosztuje OC dla hybrydy?

W ciągu ostatnich miesięcy w porównywarce ubezpieczeń Mubi kierowcy najczęściej wyliczali składki dla kilku modeli aut hybrydowych: Toyoty Corolli Hybrid, Toyoty RAV Hybrid oraz dla Infinity Q50S Hybrid. Choć te modele w wersji hybrydowej mają bardzo pojemne silniki (od 1,8 l do nawet 3,5 l), stawki OC wcale nie są wysokie. Potwierdza to poniższe zestawienie:

ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy

Ubezpieczenie OC auta elektrycznego i hybrydy – porównanie

Cena OC zależy nie tylko od rodzaju silnika, ale również od cech kierowcy i parametrów auta. Aby sprawdzić stawki OC dla hybrydy i elektryka, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim kalkulacja, wykonana przez klienta porównywarki Mubi, 39-letniego Bartka z Krakowa. Mężczyzna ma prawo jazdy od 20 lat, jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Sprawdźmy, ile mężczyzna zapłaci za OC dla nowego BMW i3 (samochód elektryczny) i BMW Serii 2 z 2019 roku (samochód hybrydowy).

Ceny OC dla BMW i3

Najniższą stawkę dla auta elektrycznego – 492,45 zł zaproponowało Bartkowi TU Link4. Drugie miejsca na podium zajęła Benefia (OC + NNW) z ceną 503 zł, a trzecie – MTU24 – 593 zł.

Ceny OC dla BMW Serii 2

Dla hybrydy najniższą stawkę zaoferowała AXA Direct – 530 zł. Zaraz za nią uplasował się Gefion – 539 zł (OC z assistance), a na trzecim miejscu – Link4 z ceną 564,69 zł (OC z assistance).

Ubezpieczenie elektryka będzie kosztować Bartka mniej niż ubezpieczenie hybrydy. Różne w cenach nie są jednak wysokie, a perspektywie roku nie będą odczuwalne dla portfela.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany