Edukacja finansowo – ekonomiczna stoi w polskich szkołach na dosyć niskim poziomie, dlatego chcąc nauczać własne pociechy zasad rozsądnego gospodarowania, należy dać im dobry przykład przede wszystkim w domu. Świetnym sposobem na to jest stworzenie planu dochodów i wydatków gospodarstwa domowego, mówiąc krócej – budżetu domowego.

budzet-domowy-planowanie

Budżet domowy – od czego zacząć?

Przede wszystkim warto już na samym początku zadać sobie pytanie: Czy jestem na tyle zmotywowany/a, aby regularnie prowadzić swój budżet? Pytanie zasadnicze, ponieważ tylko rzetelne prowadzenie Twojej małej księgi dochodów i wydatków pozwoli Ci określić ich dokładne wielkości, dzięki czemu będziesz mógł dokładnie zaplanować przyszłość. Tylko dokładne spisywanie konkretnych pozycji z paragonów sprawi, że wielkość wydatków będzie właściwie odzwierciedlona w naszym zestawieniu. Czyniąc długą historię krótką – motywacja do bycia konsekwentnym i skrupulatnym to bezdyskusyjny fundament prowadzenia domowego budżetu.

Konstrukcja domowego budżetu

O ile kwestia zapisania swoich dochodów w domowym budżecie jest stosunkowo prosta (zazwyczaj mamy 2, może 3 pozycje), o tyle budżetowanie wydatków to sprawa nieco bardziej skomplikowana. Aby stworzyć jakieś uproszczone kategorie, które mieścić będą poszczególne wartości tychże wydatków. Najprostszy podział wydatków stałych, które ponosisz co miesiąc może przedstawiać się następująco:

 • opieka medyczna (w tym leki),
 • komunikacja/transport,
 • rata kredytu,
 • artykuły spożywcze,
 • czynsz,
 • inne opłaty mieszkaniowe,
 • rozrywka (np. książki lub wyjścia do kina).

Do kategorii wydatków w danym miesiącu należy też oczywiście dodać również wydatki okazjonalne/jednorazowe (może to być m.in. naprawa samochodu lub zakup prezentów pod choinkę).

Co do większych wydatków nieregularnych, takich jak wakacje czy ferie, warto przygotować się do nich odpowiednio wcześnie. W tym celu można odkładać, powiedzmy, 5% lub 10% swoich dochodów miesięcznych na pokrycie takiego właśnie wydatku. Wartość, którą tutaj otrzymamy notujemy oczywiście po stronie głównej kategorii, jaką są wydatki. Wynik ostateczny, czyli różnica między dochodami
a wydatkami to wynik ostateczny. Mam nadzieję, że w Twoim przypadku zawsze będzie on dodatni.

Pamiętaj też, aby koniecznie zapisywać datę dla poszczególnego miesiąca budżetu – wtedy powstanie możliwość analizy okresowej Twoich dochodów i wydatków.

I to tyle na dziś w kwestii sporządzania bardzo prostego zestawienia finansowego dla Twojej rodziny. Masz jakieś sprawdzone pomysły na prowadzenie budżetu domowego? Podziel się!

PS. Wielu cennych rad na temat budżetu domowego (i nie tylko) możesz znaleźć m.in. na blogu Michała Szafrańskiego.

2 komentarze

 1. Anna

  Ciekawy artykuł, sama prowadzę podobne zestawienie i muszę przyznać, że zdecydowanie łatwiej jest z nim kontrolować codzienne wydatki. Dodatkowo podoba mi się i myślę, że będzie przydatna (do tej pory nie wiedziałam jak ją skategoryzować) kategoria rozrywka (być może nazwę ją inaczej, np. imprezy i wyjścia na miasto;). Dzięki!:D

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Aniu, zgadzam się w 100% 🙂 Podałem tutaj strukturę budżetu w dosyć uproszczonym schemacie. Każdy może go rozbudować wedle własnego uznania. Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany