Niestety, dla kandydatów starających się o pracę, samo CV nie zawsze wystarcza do tego, aby pracodawca zwrócił uwagę na konkretną aplikację. Oprócz profesjonalnie skomponowanego życiorysu, coraz częstszym wymogiem pracodawców jest również wysłanie listu motywacyjnego.
W jaki sposób możesz napisać skuteczny list motywacyjny, który zwiększy twoje szanse na zatrudnienie?

Bardzo częsta praktyką u osób ubiegających się o dane stanowisko jest kopiowanie gotowych wzorów listów motywacyjnych z różnych witryn internetowych. Warto jednak pamiętać, że rekruterzy otrzymują dziesiątki, jeśli nie setki, takich aplikacji i naprawdę łatwo jest odróżnić list pisany własnoręcznie od tego skopiowanego z jakiegoś powszechnie dostępnego „cudownego poradnika kariery”.

skuteczny list motywacyjny

Prawda jest, że jeżeli Twoje CV nie będzie dosyć interesujące, jest również nikła szansa na to, że rekruter przeczyta dołączony list motywacyjny. Pamiętaj więc, aby skupić się również na stworzeniu ciekawego życiorysu.

Estetyka. Pamiętać należy, aby list motywacyjny wyróżniały takie same aspekty estetyczne jak CV – czcionka, kolory. Spójność w tym przypadku oznacza profesjonalne podejście do tematu – życiorys i list tworzą jednolity koncept.

Warto też unikać najpopularniejszych zwrotów, które dostępne są w różnego rodzaju „poradnikach”. Najbardziej wyświechtany początek listu jaki można sobie wyobrazić brzmi najprawdopodobniej tak jak poniżej:

“W odpowiedzi na ogłoszenie …, chciałbym przedstawić swoją kandydaturę…”.

Skuteczny list motywacyjny powinien zaczynać się w sposób nieco bardziej wyszukany.

Co istotne – list motywacyjny nie może być również kopią starannie przygotowanego CV. Powinien je raczej uzupełniać, tak aby oba dokumenty aplikacyjne tworzyły spójną i atrakcyjną dla rekrutera całość.

Profesjonalny i skuteczny list motywacyjny powinien podkreślać Twoje atuty i osiągnięcia. Bardzo dobrze odbierane jest również używanie w liście konkretnych liczb, np.:

„W ciągu roku zwiększyłem ilość wejść w witrynie firmowej o ponad 20%.”

A czy Ty znasz jakieś metody, dzięki którym list motywacyjny staje się jeszcze bardziej efektywną metoda zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Podziel się w komentarzu!

2 komentarze

 1. Miasto Pracuje

  Przyznam się, że nigdy nie spotkałem się z prośbą o list motywacyjny. Jego funkcja jest zwykle zintegrowana w dobrze napisanym CV. Może są jakieś konkretne branże gdzie „listy” są popularne. Na pewno nie jest to IT.

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że LM często występuje w ogłoszeniach na stanowiska sprzedażowe. Wystarczy poświęcić kilka chwil i przejrzeć oferty pracy na najpopularniejszych wyszukiwarkach, np pracuj.pl

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany