Prepping zdobywa ostatnimi czasy coraz większą popularność. Samo pojęcie preppingu związane jest nieodłącznie z prowadzeniem stylu życia, w którym jesteśmy przygotowani (wraz z bliskimi) na każdą ewentualność, o każdej porze dnia i nocy. Na ile jest to chęć podążania za modą, a w jakim stopniu jest to realna potrzeba zabezpieczenia siebie czy bliskich?

survival

Znaczenie słowa „prepping” pochodzi od angielskiego czasownika „prepare„, co oznacza „przygotowywać”. Przygotowywać się na co? Sytuacji kryzysowych może być bez liku, a są to m.in.:

  • wojny,
  • ataki terrorystyczne,
  • katastrofy naturalne (np. trzęsienia ziemi, powodzie, pożary lasów).

Prepping kojarzony jest też często wyłącznie z noszeniem odzieży militarnej i gromadzeniem rzeczy rodem z serialu
o MacGyverze. Jest to oczywiście myślenie dosyć powierzchowne. Prepping w swym zakresie obejmuje również nabycie odpowiednich umiejętności oraz przygotowanie psychiczne, które pozwolą na przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Podstawowe zasady preppingu

Preppersi, czyli osoby świadome zagrożenia oraz zgłębiające sztukę preppingu, kierują się w swoich działaniach kilkoma fundamentalnymi zasadami, które są kluczowe dla przetrwania w trudnych, niecodziennych, również niebezpiecznych dla życia sytuacjach.

  1. Niezależność. Niezależność dotyczy m.in. nałogów (np. papierosy), ale również innych rzeczy materialnych, których często jesteśmy niewolnikami. Dzięki odizolowaniu się od zachcianek materialnych, przy pakowaniu koniecznego ekwipunku będziemy w stanie ograniczyć się do niezbędnego minimum.
  2. Pracowitość i sumienność. Cechy te pozwalają na ciągłe samodoskonalenie w zakresie zdobywania nowych technik i umiejętności preppingowych, które mogą przecież przydać się w każdym momencie naszego życia.
  3. Oszczędność i racjonalne gospodarowanie. Dzięki tym przymiotom, preppers jest w stanie zgromadzić odpowiednie zapasy (np. żywności lub metali szlachetnych), dzięki czemu zwiększa swoje szanse na przetrwanie , w przypadku jakiegoś kataklizmu.

To co zostało napisane powyżej to oczywiście tylko podstawy. Z biegiem czasu na portalu powinny pojawić się kolejne informacje dotyczące tematu preppingu.

Czasy, w których przyszło nam żyć są dosyć niestabilne, a umiejętności związane z przetrwaniem, np. wyznaczanie stron świata w oparciu o pozycję Słońca na niebie, mogą przydać się również w wielu codziennych sytuacjach.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany